9 cze 2011

Nieumarła i niezamężna - Mary Janice DavidsonWedług niektórych, w tym wydawców, nowy bestseller autorstwa M.J. Davidson, to Seks w wielkim mieście w wampirycznym wydaniu. Szczerze mówiąc ani nie czytałam książki, ani nie oglądałam wielkiej ekranizacji dzieła Candace Bushnell. Jednak wbrew pozorom, Nieumarła i Niezamężna, wcale nie jest taka podobna do swojego pierwowzoru. 

Główną bohaterką jest świeżo zwolniona z pracy sekretarka - Betsy Taylor, która choruje na butomanię (jest w ogóle takie słowo?). Zabierając swoją kotkę z ulicy, wpada pod koła nadjeżdżającego samochodu, co powoduje u niej śmierć na miejscu. Po przebudzeniu (tak, przebudzeniu!) w kostnicy jej największym problemem stały się tanie i paskudne buty, które macocha założyła jej do trumny (już nie wspominając o tym, że reszta markowych bucików z mieszkania Elizabeth powędrowała do szafy nowej żony tatusia). Niedługo po tym, okazuje się, że Betsy stała się nietypową wampirzycą, której nie straszne są światło słoneczna, Bóg, święcona woda czy głód krwi. Po dwóch porwaniach, dwóch szybkich kąskach (i to wszystko w butach z zeszłego sezonu - masakra!), wampirzyca ma wszystkiego dość. Z pomocą przychodzi jej przeprzystojny i przebogaty irytująco staroświecki nieumarły, który wraz ze swoim klanem uważa Betsy za nową królową ich rasy. Według przepowiedni z tajemniczej, ale jednakowoż ważnej księgi wampirów, nowonarodzona jest długo wyczekiwaną przywódczynią wampirzej społeczności.

Książkę pani Davidson czyta się łatwo i przyjemnie. Nie ma tu zbędnych opisów czy sztywnych, przewidywalnych dialogów. Przeplatana humorem akcja, wciąga czytelnika już od pierwszej kartki. 

Zgadnijcie, co mogło mnie zachęcić do przeczytania Nieumarłej i niezamężnej? Tak! Okładka! Pierwsze na co zwróciłam uwagę, to jej kolor. Czerń, czerń, piękna czerń. Zawsze i wszędzie rzuca mi się w oczy ten właśnie kolor. Następnie, okropne, czerwone buty ze szpicem, które wyszły z mody już dawno. Nie wiem dlaczego, ale właśnie te czynniki sprawiły, że jako pierwsza dorwałam egzemplarz książki z bibliotecznej półki. 

Wracając jednak do porównania do Seksu w wielkim mieście. Owszem w bestsellerze pani Davidson jest kilka podobieństw, ale żeby od razu nazywać to wampiryczną wersje? Moim zdaniem to lekka przesada. Jak najbardziej, główne bohaterki mają wspólną manię, przyjaciela geja, bogatą przyjaciółkę, ale według mnie tutaj podobieństwa się kończą.

Podsumowując, polecam Nieumarłą i Niezamężną wszystkim fanom m.in. Kerrelyn Sparks, Charlaine Harris czy Carrie Vaughn, oraz tym, którzy lubią humor połączony z lekkością czytania.

Tytuł: Nieumrła i Niezamężna
Autor: Mary Janice Davidson
Wydawnictwo: Amber
Seria: Królowa Betsy (#1)
Ilość stron: 303
Ocena: 4/6

4 komentarze:

 1. Jakoś nie pociągają mnie już wampiry. Nie przeczytam.
  Juliette [czar-ksiazek]

  OdpowiedzUsuń
 2. Butomania? A największy problem po przebudzeniu to tanie buty? Niestety, to raczej nie jest książka dla mnie ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. To coś w sam raz dla mnie :D

  A co do porównywaniu wszystkiego do wszystkiego - wystarczy jedno słowo, aby już skakali i twierdzili, że książka podobna do innej książki czy filmu ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam na półce i pewnie pewnego dnia przeczytam ;)

  OdpowiedzUsuń